5K Race for DC Kids
Saturday, October 07, 2017
Arlington, VA
Conducted by RacePacket, Inc

Future Featured Races
Book it For Books 5k/One Mile Fun Run
Sunday, October 29, 2017 9:30 am.
Bluemont Park, 601 N. Manchester St. Arlington, VA 22203
Reach the local running community.
Your race can be advertised in this space.
Click here for details.
Sat 10/21 - Baltimore Running Festival - Marathon and Half
Sat 10/21 - Fall Darden Towe 5k & 10k
Sun 10/22 - “Survive the 5” 5k & 10k
Sun 10/29 - Seawitch Fall 5K Classic
Sun 10/29 - Spooky 5k & 10k
Sun 10/29 - Georgetown Half Marathon
Sat 11/04 - Jug Bay 10K/5K Run for Wildlife & 3K Walk
Sat 11/04 - Dash for Dreams 5K & 10K

RacePacket Home | This race has been included in RacePacket's Regional Runner Rankings.
This race beneifts the Youth Leadership Foundation. A facebook photo album has been posted here.
96 Finishers
Place    Num   Name                     Age GenderHometown                  Gun Time       Pace    Net Time      Team Name                   Age Rank
   1     726   Sean McCarthy            26  M     Washington            DC  00:18:05       5:49    00:18:05      Busch School Team           1st 5K Male
   2     751   Greyson Smith            24  M     Bethesda              MD  00:18:32       5:58    00:18:32                                  2nd 5K Male
   3     756   Miguel Hernandez         25  M     Rockville             MD  00:20:57       6:45    00:20:57      Last to Register            3rd 5K Male
   4     785   Daniel West              30  M     Washington            DC  00:21:39       6:58    00:21:28                                  1st Male 30-39
   5     671   Conor Cudahy             22  M     Washington            DC  00:22:16       7:10    00:22:15      DRT                         1st Male 20-29
   6     755   Wilfred Thomas           22  M     Silver Spring         MD  00:22:28       7:14    00:22:28                                  2nd Male 20-29
   7     665   Wesley Callahan          28  M     Washington            DC  00:22:37       7:17    00:22:36      DRT                         3rd Male 20-29
   8     695   Oliver Ha                23  M     Arlington             VA  00:22:45       7:20    00:22:45                                  4th Male 20-29
   9     673   KC Dang                  27  M     Washington            DC  00:23:23       7:32    00:23:18      Aronson                     5th Male 20-29
  10     744   Kevin Rensch             25  M     Silver Spring         MD  00:23:26       7:33    00:23:26      Busch School Team           6th Male 20-29
  11     758   Peter Tracey             99  M     Bethesda              MD  00:23:33       7:35    00:23:33                                  1st No age
  12     742   Ryan Rauner              36  M     Fairfax               VA  00:24:06       7:46    00:23:48      Ryan Rauner Team            2nd Male 30-39
  13     663   Caitlin Burke            27  F     Washington            DC  00:24:20       7:50    00:24:10      Last to Register            1st 5K Female
  14     685   Kelly Dwyer              99  F     Bethesda              MD  00:24:25       7:52    00:24:21      DRT                         2nd 5K Female
  15     762   Jay Wind                 67  M     Arlington             VA  00:24:35       7:55    00:24:35                                  1st Male 60-69
  16     779   Albert Shuler            99  M     Washington            DC  00:24:48       7:59    00:24:46                                  2nd No age
  17     757   Amanda Tindall           23  F     Washington            DC  00:24:49       7:59    00:24:49                                  3rd 5K Female
  18     777   Colleen Lloyd            99  F                               00:24:52       8:01    00:24:50                                  1st No age
  19     763   Matt Stamper             30  M     Sterling              VA  00:25:05       8:05    00:25:05                                  3rd Male 30-39
  20     766   Stanley Mmayie           13  M     Washington            DC  00:26:03       8:23    00:26:03                                  1st Male 19 and under
  21     759   Mary Unverferth          26  F     Washington            DC  00:26:06       8:24    00:26:06      Busch School Team           1st Female 20-29
  22     741   Melanie Ramey            27  F     Washington            DC  00:26:14       8:27    00:26:14      Last to Register            2nd Female 20-29
  23     653   Meghan Bartlett          24  F     Washington            DC  00:27:07       8:44    00:27:07      Busch School Team           3rd Female 20-29
  24     696   Meghan Haas              22  F     Arlington             VA  00:27:08       8:44    00:27:07      DRT                         4th Female 20-29
  25     725   Andrew Mahan             28  M     Washington            DC  00:27:58       9:00    00:27:53      Aronson                     7th Male 20-29
  26     770   Danny Huston             29  M                               00:28:36       9:13    00:28:18      Ryan Rauner Team            8th Male 20-29
  27     672   Laura Cudahy             55  F     Herndon               VA  00:29:04       9:22    00:29:02                                  1st Female 50-59
  28     710   Angela Lee               99  F     Bethesda              MD  00:29:47       9:36    00:23:45                                  2nd No age
  29     727   Micah Meadowcroft        22  M     Bethesda              MD  00:29:54       9:38    00:29:54      A+ Team                     9th Male 20-29
  30     711   Daquan Lee               23  M     Falls Church          VA  00:29:57       9:39    00:29:49                                  10th Male 20-29
  31     732   Jack Nguyen              31  M     Arlington             VA  00:30:01       9:40    00:29:55      DRT                         4th Male 30-39
  32     681   David Du                 39  M     Laurel                MD  00:30:06       9:42    00:30:00      DRT                         5th Male 30-39
  33     733   Rachel O'Holla           32  F     Alexandria            VA  00:30:13       9:44    00:30:13      Team Koons                  1st Female 30-39
  34     712   Darius Lee Jr.           25  M     Falls Church          VA  00:30:17       9:45    00:29:56                                  11th Male 20-29
  35     686   Annette Elliott          53  F     Bowie                 MD  00:30:50       9:56    00:30:42      DRT                         2nd Female 50-59
  36     764   Anna Zhu                 99  F     Great Neck            NY  00:30:58       9:58    00:30:54      TriannaTeam1                3rd No age
  37     666   Emily Casey              27  F     Bethesda              MD  00:31:05       10:01   00:31:05      Busch School Team           5th Female 20-29
  38     804   Rebecca Williams         99  F     Rockville             MD  00:31:18       10:05   00:31:11                                  4th No age
  39     717   Alex Litoff              29  M     Washington            VA  00:31:21       10:06   00:31:21      Last to Register            12th Male 20-29
  40     767   Stephanie Allen          99  F     Bloomington           MN  00:32:15       10:23   00:32:10      TriannaTeam1                5th No age
  41     654   Kwengo Benjamin          13  M     Washington            DC  00:32:43       10:32   00:32:43                                  2nd Male 19 and under
  42     784   Joseph Collins           99  M                               00:33:33       10:48   00:33:27                                  3rd No age
  43     774   Isaac Davenport          99  M     Watertown             MA  00:33:36       10:49   00:33:33      TriannaTeam2                4th No age
  44     778   Elianna Esau             99  F     Washington            DC  00:33:36       10:49   00:33:33                                  6th No age
  45     731   Frank Nazare             45  M     Gaithersburg          MD  00:34:14       11:02   00:34:07      DRT                         1st Male 40-49
  46     655   Stawaro Benjamin         10  M     Washington            DC  00:35:22       11:23   00:35:22                                  3rd Male 19 and under
  47     729   Michael Morris           99  M     Bethesda              MD  00:35:52       11:33   00:35:52      Last to Register            5th No age
  48     738   Sarah Podvey             99  F     Bethesda              MD  00:36:06       11:38   00:35:52      DRT                         7th No age
  49     768   Brittany Wismer          34  F                               00:36:16       11:41   00:35:59      Ryan Rauner Team            2nd Female 30-39
  50     769   Stacy Bradford           99  F                               00:36:26       11:44   00:36:08      Ryan Rauner Team            8th No age
  51     776   Aya Harb                 99  F                               00:36:27       11:44   00:36:09      Ryan Rauner Team            9th No age
  52     688   Aaron Epstein            24  M     Alexandria            VA  00:36:36       11:47   00:36:36      DRT                         13th Male 20-29
  53     699   Tyler Jaspan             27  M     Arlington             VA  00:36:36       11:47   00:36:36      DRT                         14th Male 20-29
  54     692   Wayne Fong               52  M     Bethesda              MD  00:36:36       11:47   00:36:28      DRT                         1st Male 50-59
  55     734   Kapil Padwal             38  M     Washington            DC  00:36:40       11:49   00:36:39      DRT                         6th Male 30-39
  56     697   Jay Hadley               46  M     Chantilly             VA  00:37:13       11:59   00:36:37      DRT                         2nd Male 40-49
  57     691   Paul Fon                 24  M     Hyattsville           MD  00:37:15       11:59   00:37:15                                  15th Male 20-29
  58     775   Ally Parpanas            99  F     Cortlanat Manor       NY  00:37:20       12:01   00:37:18      TriannaTeam1                10th No age
  59     773   Katya Kauzemka           99  F     Washington            DC  00:37:20       12:01   00:37:17      TriannaTeam1                11th No age
  60     805   Andy Lilliston           64  M     McKinnney             TX  00:37:32       12:05   00:37:21                                  2nd Male 60-69
  61     765   Eva Winiarski            99  M     Owings Mills          MD  00:38:00       12:14   00:37:59                                  6th No age
  62     660   Hank Brown               23  M     Great Falls           VA  00:38:01       12:15   00:37:59                                  16th Male 20-29
  63     719   Natwan Logan             43  M     Brandywine            MD  00:39:02       12:34   00:38:43                                  3rd Male 40-49
  64     706   Susan Kidd               99  F     Bethesda              MD  00:41:05       13:14   00:40:31      DRT                         12th No age
  65     743   Corin Reade              29  F     Silver Spring         MD  00:41:48       13:28   00:41:33      DRT                         6th Female 20-29
  66     786   Suzanne Quinson          36  F                               00:41:48       13:28   00:41:47                                  3rd Female 30-39
  67     705   Mo Khan                  33  M     Washington            DC  00:42:01       13:32   00:41:44      DRT                         7th Male 30-39
  68     707   John Koprowski           99  M     Bethesda              MD  00:43:06       13:53   00:43:03      DRT                         7th No age
  69     683   Rajeev Dua               55  M     Reston                VA  00:43:24       13:59   00:42:49      DRT                         2nd Male 50-59
  70     723   Kathryn Maguire          99  F     Bethesda              MD  00:43:24       13:59   00:43:10      DRT                         13th No age
  71     667   Joseph Castillo          23  M     Hyattsville           MD  00:45:46       14:44   00:45:12      DRT                         17th Male 20-29
  72     676   Winifred DeSimone        27  M     Bethesda              MD  00:47:11       15:12   00:45:59                                  18th Male 20-29
  73     714   Dashaun Lee              1   M     Bethesda              MD  00:48:04       15:29   00:42:03                                  4th Male 19 and under
  74     700   Deborah Johnson          49  F     Alexandria            VA  00:48:45       15:42   00:48:43      DRT/Deborah Johnson         1st Female 40-49
  75     754   Muhammad Tausif          29  M     Centreville           VA  00:49:02       15:48   00:48:54                                  19th Male 20-29
  76     662   Shaina Buksh             29  F     Centreville           VA  00:49:03       15:48   00:48:54      DRT                         7th Female 20-29
  77     737   Katharyn Phelps          51  F     Bowie                 MD  00:54:27       17:32   00:54:01      The Cougars                 3rd Female 50-59
  78     694   Jody Garner              56  F     Bowie                 MD  00:54:27       17:32   00:54:05      The Cougars                 4th Female 50-59
  79     668   Debra Chase              66  F     Takoma Park           MD  00:54:30       17:33   00:54:07      The Cougars                 1st Female 60-69
  80     771   Jennifer Nwokolo         99  F                               00:54:46       17:38   00:54:41      TriannaTeam2                14th No age
  81     772   Maggie Meurhta           99  F     Washington            DC  00:54:47       17:39   00:54:41      TriannaTeam2                15th No age
  82     693   Catherine Foy            63  F     Oakton                VA  00:54:51       17:40   00:54:16      DRT                         2nd Female 60-69
  83     687   Jamese Epps              99  F     Bethesda              MD  00:54:52       17:40   00:54:20      YLF Mentors                 16th No age
  84     736   Joe Perez                42  M     Hyattsville           MD  00:55:05       17:44   00:54:47      A+ Team                     4th Male 40-49
  85     780   Emily Lythe              99  F     Washington            DC  00:56:40       18:15   00:56:38                                  17th No age
  86     689   Victor Esposito          99  M     Bethesda              MD  00:56:43       18:16   00:56:27      DRT                         8th No age
  87     745   Sonja Risner             47  F     Pomfret               MD  00:56:43       18:16   00:56:08      DRT                         2nd Female 40-49
  88     783   Anton Pogeda             99  M                               00:56:59       18:21   00:56:28                                  9th No age
  89     679   Trianna Downing          19  F     Washington            DC  00:57:04       18:23   00:57:01                                  1st Female 19 and under
  90     753   Philip Steigner          41  M     Monrovia              MD  00:57:38       18:34   00:57:31      Aronson                     5th Male 40-49
  91     651   Kayla Aronson            34  F     Gaithersburg          MD  00:57:39       18:34   00:57:32      Aronson                     4th Female 30-39
  92     721   Tiffany Logan            13  F     Brandywine            MD  00:58:00       18:41   00:57:40                                  2nd Female 19 and under
  93     718   Jeremy Logan             5   M     Brandywine            MD  01:00:00       19:19   00:59:41                                  5th Male 19 and under
  94     720   Stephanie Logan          43  F     Brandywine            MD  01:00:01       19:20   00:59:36                                  3rd Female 40-49
  95     749   Naa Borle Sackeyfio      44  F     Washington            DC  01:00:03       19:20   00:59:32                                  4th Female 40-49
  96     709   Alexia Lee               1   F     Bethesda              MD  01:24:09       27:06   01:18:06                                  3rd Female 19 and under

Team Results
Place  Team Time     Team Name                  Athletes  Bib#      Team Members
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
1      00:22:32.092  BUSCH SCHOOL TEAM          5         759       Mary Unverferth
2      00:23:05.397  DRT                        25        745       Sonja Risner
3      00:23:50.121  LAST TO REGISTER           5         756       Will Thomas
4      00:29:38.945  RYAN RAUNER TEAM           5         776       Aya Harb
5      00:33:30.523  TRIANNATEAM1               4         775       Ally Parpanas
6      00:36:19.465  ARONSON                    4         753       Philip Steigner
7      00:47:42.213  TRIANNATEAM2               3         774       Isaac Davenport
8      00:54:27.460  THE COUGARS                3         737       Katharyn Phelps

 


Subscribe to RacePacket




Find out about our $3,000 in prizes



Subscribe to our Email Newsletter


Best Race Performances of 2015

racePacket