DCRRC Langley 8K
McLean, VA
Thursday, June 27, 2002
Conducted by DC Road Runners Club
The second race in the Bunion Derby escaped a major downpour. However, many course marking were washed away. Although the course was remarked with traffic cones, some confusion resulted in a few runners regretably going off-course.
Race Director: Susan Maher
Volunteers: Jim Hage, Steve Forman, Sarah Clements, Danny Cruz, Pat Scheid,
Dave Johnston
RacePacket Home | Male Finishers | Team Results | 2001 Results
Female Finishers
Place Name Age Hometown Time Team
1. Ana Avramovic 18 McLean, VA 35:06
2. Angie Skeeles 21 Alexandria, VA 37:41
3. Elizabeth Pfifer 22 Silver Spring, MD 38:30
4. Lisa Lourey 32 Alexandria, VA 38:40
5. Bernadette Flynn 44 Fairfax, VA 39:43 CF
6. Jennifer McGrail 46 Arlington, VA 40:27
7. Ulrike Wood-Sichra 53 Alexandria, VA 42:54
8. Roseann Neatrour 45 Arlington, VA 45:09
9. Melissa Landau 38 Oak Hill, VA 46:01 TP
10. Astrid Hernandez 35 Washington, DC 46:10
11. Anne Pastorkovich 37 Fairfax, VA 46:48
12. B.J. Keane 54 Washington, DC 49:56
13. Sharyn Gordon 44 Oxon Hill, MD 50:34
14. Pam Valeiras 40 Great Falls, VA 51:43
15. Lee Glassco 71 McLean, VA 59:00
16. Myra Maresh 22 Vienna, VA 62:21 CF
Male Finishers
1. Ted Poulos 40 McLean, VA 29:06 CF
2. Tom White 39 McLean, VA 29:52
3. Brian George 36 Fairfax, VA 29:54 PP
4. Paul Peterson 48 Bethesda, MD 30:13 TP
5. John Eschmann 31 Falls Church, VA 30:15
6. Logan Wolcott 17 Tallahassee, FL 30:16 CF
7. George Buckheit 45 Reston, VA 30:31
8. Bruce Halpin 45 Ashburn, VA 30:47
9. Andy Smythe 42 Falls Church, VA 30:54 CF
10. Pat Griffith 57 Alexander, VA 31:12 TP
11. Eric Zander 32 Davis, CA 31:27 CF
12. Mark Drosky 41 Alexandria, VA 32:00 TP
13. Charles Wilkins 28 McLean, VA 32:08 TP
14. Dave Cameron 21 Kalamazoo, MI 32:12 TP
15. Tom Nowicki 40 Springfield, VA 32:15 CF
16. Matt Lourey 37 Fayetteville, NC 32:23
17. Roberto Rodriguez 40 Arlington, VA 32:29 TP
18. Fabian Rowe 15 Arlington, VA 32:36
19. J.J. Wind 52 Arlington, VA 32:41 CF
20. Patrick Hinderadael 43 McLean, VA 32:56 CF
21. Joe Saboe 17 Centreville, VA 32:57 PP
22. Ron Lee 16 Centreville, VA 33:01 PP
23. Karsten Brown 28 Front Royal, VA 33:25
24. Ben Richter 45 Washington, DC 33:48
25. Tom Stone 36 Chantilly, VA 33:54 TP
26. Bill Blackstone 35 Alexandria, VA 34:08
27. Ed Grant 45 Oak Hill, VA 34:17
28. Matt Tetreault 24 Arlington, VA 34:27
29. Chris Moore 16 Clifton, VA 34:30 PP
30. Kirk Gordon 46 Oxon Hill, MD 34:39 TP
31. Jim Noone 58 Fairfax, VA 35:01
32. Doug Landau 41 Herndon, VA 35:26 TP
33. Robert Bowie 37 Upper Marlboro, MD 35:30
34. Thomas Skelly 50 Arlington, VA 36:12
35. Imants Celtnieks 57 Wheaton, MD 37:32
36. Jeffrey Cohen 36 Arlington, VA 37:34
37. Grant Pettrie 48 Seoul, Korea 37:49
38. Dave Harmon 32 McLean, VA 37:50
39. Joe Weldy 27 Fairfax, VA 38:06
40. Stephen Dunning 15 Centreville, VA 38:13 PP
41. Bob Platt 50 Arlington, VA 38:21 TP
42. Klaas Hinderdael 15 McLean, VA 38:30 CF
43. James Scarborough 44 McLean, VA 38:39 CF
44. Greg Chaconas 56 Washington, DC 39:02
45. Keith Buell 28 Arlington, VA 39:07
46. Brad Conner 34 Reston, VA 39:24
47. Geoff Gage 52 Reston, VA 39:41
48. Hans Moennig 60 Washington, DC 39:46
49. David Radowski 34 Vienna, VA 39:47
50. Charles Riggins 42 Alexandria, VA 39:48
51. David Alexander 43 Greenbelt, MD 40:23
52. Bob Eldridge 62 Reston, VA 40:30
53. Larry Dickerson 70 Burke, VA 40:50
54. Andy Buechele 59 Washington, DC 41:08
55. Bob Weiner 55 Accokeek, MD 41:21
56. John McGrail 12 Arlington, VA 41:28
57. T.J. Radtke 32 Reston, VA 41:55
58. Brian Kelleher 41 McLean, VA 42:11
59. Pat Finn 49 Fairfax, VA 42:28
60. Ted Cochrane 53 Vienna, VA 43:24
61. John Winkert 45 South Riding, VA 44:10
62. Tom Kurihara 66 Arlington, VA 44:11
63. Gene Clare 62 Fairfax Station, VA 44:31
64. Ron Steele 63 Fairfax, VA 45:21
65. Ken Krehbiel 48 Washington, DC 45:43
66. Stanley Wood 53 Alexandria, VA 45:32
67. Frank Gignac 69 Washington, DC 47:14
68. Van Wease 40 Washington, DC 49:57
69. Robert Rowe 43 Arlington, VA 50:29
70. Jerrad Carter 35 W. Hyattsville, MD 51:34
71. James Valeiras 11 Great Falls, VA 51:42
72. Ric Francke 55 McLean, VA 52:30
73. Joe Broderick 64 Greenbelt, MD 52:44
74. Richard Rhoads 62 Arlington, VA 61:50
75. Roland Elliott 66 Accokeek, MD 64:00
Team Results
In keeping with long-standing tradition, the Langley 8K is one of DCRRC's team competitions. The results were based on the top 5 scorers for each team:
1) Team CFF Team For Life - a group that raises funds for Cystic Fibrosis and is training for the Marine Corps Marathon under Coach Jay Wind
Poulos(1), Wolcott(6), Smythe(9), Zander(11) and Nowicki(15) = 42 points
2) Team Pickup - a group of world-class runners dedicated to ensuring that talented
high school runners don't win the team award without mature competition
Peterson(4), Griffith(10), Drosky(12), Wilkins(13), Cameron(14) = 53 points
3) Papaya People - a group of high school runners dedicated to ensuring that
older runners do not rest on their laurels
George(3), Saboe(21), Lee(22), Moore(29) and Dunning(40) = 115 points