PVTC All Comers Meet
Sunday, August 12, 2012
Falls Church, VA
Conducted by Potomac Valley Track Club

Future Featured Races
Summer Strides 5K
Bluemont Park, Arlington, VA
Sunday, Aug 3, 2014 8:00 a.m.
Bladensburg Races 5K
Bladensburg Waterfront Park, MD
Sunday, August 24, 2014, 8:00 a.m.
Sat 08/02 - Casey Cares Foundation 5K Run/Walk
Sat 08/02 - Dahlgren Heritage Rail Trail 50K
Sat 08/02 - Dam Mill 5K
Sun 08/03 - Summer Strides 5K
Sun 08/03 - Highway One Group 10K/5K
Sun 08/03 - Explore the Shore 5K to Benefit WWP
Sat 08/09 - PVTC All Comers Track
Sat 08/09 - Ben Moore Half Marathon & 10K

RacePacket Home

Mixed 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
Finals
  1   878 Honest Putherford  M33 Fairfax, VA                       11.89  -1.5  1
  2  1194 Eric Carlson       M26 Arlington, VA                     11.90  -1.5  2
  3   979 Alexander Merritt  M17 Haymarket, VA                     11.91  -1.4  3
  4   656 Kurtis Blair       M18 Lorton, VA                        11.94  -1.5  1
  5   880 David Lee Jr.      M22 Port Republic, MD                 12.05  -1.5  1
  6   936 Jonathan Kasonde   M16 Ashburn, VA                       12.07  -1.4  3
  7   923 Cameron Washington M14 Centreville, VA                   12.19  -1.4  3
  8   881 Shomari Mckenzie   M32 Takoma Park, MD                   12.27  -1.5  1
  9   913 William Casey, III M16 Manassas, VA                      12.44  -1.4  3
 10   948 Matt Jaffe         M21 Great Falls, VA                   12.53  -1.5  2
 11   945 Austin Kolko       M16 Vienna, VA                        12.63  -1.4  3
 12   932 Jeff Gold          M50 Odenton, MD                       12.70  -1.5  4
 13   883 Raymond Davis      M24 Fairfax, VA                       12.75  -1.4  3
 14   896 Sean Nguyen        M22 Ashburn, VA                       12.76  -1.5  2
 15  1300 Victor Zheng       M19 McLean, VA                        12.93  -2.1 14
 16  1195 Michael Golding    M17 Burke, VA                         12.94  -1.5  4
 17  1199 David Jones        M51 Clarksville, MD                   13.07  -1.4  6
 17   947 Alex Pham          M17 Vienna, VA                        13.07  -1.5  4
 19   918 Jasmine Hill       W16 Haymarket, VA                     13.11  -2.1  5
 20   869 Darius Gould       M35 Clinton, MD                       13.14  -1.5  4
 21   901 Deborah Olawani    W16 Takoma Park, MD                   13.18  -2.1  5
 22   934 Gary Burgess       M50 Atlanta, GA                       13.22  -1.4  6
 22   911 Jeric Espirity     M23 Vienna, VA                        13.22  -1.5  2
 24  1185 John Miller        M27 Arlington, VA                     13.52  -1.5  4
 25   971 Winona Peace       W15 Silver Spring, VA                 13.57  -2.1  5
 26   968 Sidney Webb        W14 Sterling, VA                      13.64  -2.1  7
 27  1189 Kevin Davies       M22 McLean, VA                        13.85  -1.5  4
 27   534 Chris Bahret       M47 Alexandria, VA                    13.85  -1.4  6
 27  1183 Tracey Battle      W45 Silver Spring, MD                 13.85  -1.4  6
 30   919 Dyson Boocock      M11 Alexandria, VA                    14.27  -2.1 14
 31  1190 Alexus Foreman     W14 Alexandria, VA                    14.34  -2.1  7
 32   916 Shirleigh Ragin    W14 Shirling, VA                      14.59  -2.1  5
 33   900 Arrielle Kodjo     W16 Silver Spring, MD                 14.67  -2.1  5
 34   965 Jada Gaskins       W12 Lorton, VA                        14.74  -2.1  7
 34   992 Edward Deleau      M56 Aldie, VA                         14.74  -1.5  8
 36   871 Fred Eaton         M45 Alexandria, VA                    14.76  -1.4  6
 37   887 Kera Barteet       W25 Washington DC, DC                 14.85  -1.4  6
 38   946 Richard Kolko      M53 Vienna, VA                        15.14  -1.5  8
 38   925 Jordan Spivey      W11 Centreville, VA                   15.14  -2.1  7
 40  1176 Amara Edwards      W14 Alexandria, VA                    15.34  -2.1  7
 41   872 Charlie Eaton      M11 Alexandria, VA                    15.57  -2.1 14
 42  1197 Najah Wilson       M13 Ashburn, VA                       15.64  -2.1  7
 43   981 Patricia Blessing  W56 Kensington, MD                    15.95  -1.5  8
 44   982 Shannon Blessing   W12 Kensington, MD                    15.99  -2.1 14
 45   926 Nia James           W9 Centreville, VA                   16.19  -3.3 12
 46   882 William Rhoad      M71 Montgomery Village,               16.37  -1.5  8
 47   528 Vanasia Coles      W11 Chantilly, VA                     16.66  -2.1 14
 48  1206 Jaxon Hill         M11 Haymarket, VA                     16.69  -2.1 14
 49  1186 Dylan Spivey       M12 Manassas, VA                      16.99  -2.1 14
 50   983 Jacob Staggs        M9 Chantilly, VA                     17.70  -1.5 13
 51   568 Viana Coles         W7 Chantilly, VA                     17.71  -1.9 11
 52  1208 Vannie Coles        M9 Chantilly, VA                     17.86  -1.5 13
 53  1182 Katie Koshuta       W8 Vienna, VA                        18.15  -1.9 11
 54   987 Marsha Soergel     W31 Manassas, VA                      18.42  -1.5  8
 55  1187 Dorian Spivey      M10 Manassas, VA                      18.45  -1.5 13
 56   898 AJ Haines           M9 Arlington, VA                     18.70  -1.5 13
 57  1192 Ashkai Shomari      W8 Alexandria, VA                    19.25  -1.9 11
 58   873 Shelley Eaton       W9 Alexandria, VA                    19.30  -3.3 12
 59  1177 Griffin McGraw      M7 Alexandria, VA                    19.31  -2.1 10
 60   955 Logan Johns         M9 Germantown, VA                    19.48  -1.5 13
 61  1191 Kumani Shomari      W9 Alexandria, VA                    19.81  -3.3 12
 62  1188 Dean Daloney        M6 Manassas, VA                      20.58  -2.1 10
 63   957 Avery Johns         M6 Germantown, VA                    20.76  -3.0  9
 64   949 Anna King          W10 MD, MD                            20.77  -3.3 12
 65   973 Elizabeth Row      W57 Arlington, VA                     20.78  -1.5  8
 66   929 Emerson Rosenberg   W8 Manassas, VA                      20.89  -1.9 11
 67   976 Melissa Hooper      W8 Alexandria, VA                    20.93  -1.9 11
 68   924 Jayda Isaac         W6 Centreville, VA                   21.15  -3.0  9
 69   977 Lauryn Taylor      W10 Alexandria, VA                    21.19  -3.3 12
 70   970 Johnnie Peace       M6 Silver Spring, MD                 22.67  -2.1 10
 71   930 Gabrielle Rosenber  W6 Odenton, MD                       22.77  -3.0  9
 72   897 Michael Haines      M7 Arlington, VA                     23.16  -2.1 10
 73  1179 Jacari Jahi         W4 Alexandria, VA                    24.10  -3.0  9
 74  1200 Maggie Budd         W5 Arlington, VA                     28.89  -3.0  9
 75  1198 Miles Dunn          M5 Arlington, VA                     30.25  -2.1 10

Mixed 200 Meter Dash
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1  1407 Mark Williamson    M23 Vienna, VA                        21.84   NWI  1
  2  1405 Kenny Bowden       M18 Vienna, VA                        22.64   NWI  1
  3  1194 Eric Carlson       M26 Arlington, VA                     23.04   NWI  1
  4   880 David Lee Jr.      M22 Port Republic, MD                 23.44   NWI  1
  5   960 Charles Williams   M17 Alexandria, VA                    23.84   0.2  3
  5   878 Honest Putherford  M33 Fairfax, VA                       23.84   NWI  1
  7   656 Kurtis Blair       M18 Lorton, VA                        24.14   NWI  1
  8   962 Darius Wilson      M17 Alexandria, VA                    24.44   0.2  3
  9   923 Cameron Washington M14 Centreville, VA                   25.24   0.2  3
  9   872 Charlie Eaton      M11 Alexandria, VA                    25.24  -2.3  7
 11   913 William Casey, III M16 Manassas, VA                      25.44   0.2  3
 12  1300 Victor Zheng       M19 McLean, VA                        25.84   0.2  3
 13   961 Jermane Azy        M16 Lorton, VA                        27.44   0.2  3
 14   911 Jeric Espirity     M23 Vienna, VA                        27.54  +0.0  2
 15   971 Winona Peace       W15 Silver Spring, VA                 27.79  +0.0  2
 16   931 Alexis Wheeler     W16 District Heights, M               28.24  -1.1  8
 17   921 Zeona Walker-Latro W19 Boyds, MD                         28.31  +0.0  2
 18  1299 Freddy Mejia       M50 Ashburn, VA                       28.95  +0.0  2
 19   964 Bria Patnett       W16 Lorton, VA                        29.14   NWI  4
 20   866 Aja Russell        W16 Fort Washington, MD               29.26  +0.0  2
 21   968 Sidney Webb        W14 Sterling, VA                      30.04  -1.1  8
 22   963 Tatiyana Peters    W17 Lorton, VA                        30.94   NWI  4
 23  1176 Amara Edwards      W14 Alexandria, VA                    31.04  -1.1  8
 24   925 Jordan Spivey      W11 Centreville, VA                   32.04  -2.3  7
 25   926 Nia James           W9 Centreville, VA                   33.34  -1.6  6
 26  1197 Najah Wilson       M13 Ashburn, VA                       34.64  -1.1  8
 27   528 Vanasia Coles      W11 Chantilly, VA                     35.94  -2.3  7
 28   568 Viana Coles         W7 Chantilly, VA                     36.04  -2.3  7
 29  1186 Dylan Spivey       M12 Manassas, VA                      36.84  -1.1  8
 30   874 Rebeka Eaton       W13 Alexandria, VA                    36.94  -1.1  8
 31  1187 Dorian Spivey      M10 Manassas, VA                      38.94  -2.3  7
 31  1208 Vannie Coles        M9 Chantilly, VA                     38.94  -2.3  7
 33   951 Carroll Sampson    W67 New Carrollton, MD                40.14   NWI  4
 34   898 AJ Haines           M9 Arlington, VA                     40.54  -1.6  6
 35   873 Shelley Eaton       W9 Alexandria, VA                    40.94  -1.6  6
 36  1192 Ashkai Shomari      W8 Alexandria, VA                    42.44  -1.6  6
 37  1191 Kumani Shomari      W9 Alexandria, VA                    43.94  -1.6  6
 38  1177 Griffin McGraw      M7 Alexandria, VA                    44.24  -3.3  5
 39     6 Jay Jacob Wind     M62 Arlington, VA                     44.42  +0.0  2
 40   970 Johnnie Peace       M6 Silver Spring, MD                 45.74  -3.3  5
 41  1188 Dean Daloney        M6 Manassas, VA                      46.74  -3.3  5
 42   924 Jayda Isaac         W6 Centreville, VA                   47.14  -3.3  5
 42   955 Logan Johns         M9 Germantown, VA                    47.14  -1.6  6
 44   897 Michael Haines      M7 Arlington, VA                     49.24  -3.3  5
 45   957 Avery Johns         M6 Germantown, VA                    50.64  -3.3  5

Mixed 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1   960 Charles Williams   M17 Alexandria, VA                    50.94   1
  2   979 Alexander Merritt  M17 Haymarket, VA                     52.69   1
  3   899 Lozi Goolsby       M16 Alexandria, VA                    55.58   1
  4   991 Matt McKinnon      M17 South Riding, VA                  56.97   1
  5   913 William Casey, III M16 Manassas, VA                      59.06   2
  6   918 Jasmine Hill       W16 Haymarket, VA                     59.80   1
  7  1185 John Miller        M27 Arlington, VA                   1:00.57   2
  8   895 Lubin Hernandez Pa M51 Silver Spring, MD               1:02.29   2
  9   904 Donna Green        W60 Washington, DC                  1:03.70   3
 10   871 Fred Eaton         M45 Alexandria, VA                  1:04.72   3
 11   911 Jeric Espirity     M23 Vienna, VA                      1:05.63   2
 12   534 Chris Bahret       M47 Alexandria, VA                  1:05.74   3
 13   921 Zeona Walker-Latro W19 Boyds, MD                       1:05.90   2
 14   866 Aja Russell        W16 Fort Washington, MD             1:06.58   2
 15   968 Sidney Webb        W14 Sterling, VA                    1:10.52   6
 16   966 Dakota Kindred     W12 Ft. Belvoir, VA                 1:11.59   6
 17  1404 Alan Murray        M49 Crofton, MD                     1:12.30   3
 18   528 Vanasia Coles      W11 Chantilly, VA                   1:18.72   6
 19   925 Jordan Spivey      W11 Centreville, VA                 1:19.26   6
 20   926 Nia James           W9 Centreville, VA                 1:21.16   5
 21   919 Dyson Boocock      M11 Alexandria, VA                  1:22.27   6
 22   872 Charlie Eaton      M11 Alexandria, VA                  1:22.32   6
 23  1197 Najah Wilson       M13 Ashburn, VA                     1:24.90   6
 24   874 Rebeka Eaton       W13 Alexandria, VA                  1:25.25   6
 25   898 AJ Haines           M9 Arlington, VA                   1:26.44   5
 26  1182 Katie Koshuta       W8 Vienna, VA                      1:28.31   5
 27   954 David Todd         M51 Manassas, VA                    1:29.12   3
 28  1208 Vannie Coles        M9 Chantilly, VA                   1:29.13   5
 29   987 Marsha Soergel     W31 Manassas, VA                    1:29.35   6
 30   568 Viana Coles         W7 Chantilly, VA                   1:29.97   5
 31     6 Jay Jacob Wind     M62 Arlington, VA                   1:33.33   3
 32   873 Shelley Eaton       W9 Alexandria, VA                  1:33.75   5
 33   983 Jacob Staggs        M9 Chantilly, VA                   1:37.43   5
 34  1177 Griffin McGraw      M7 Alexandria, VA                  1:39.33   4
 35   949 Anna King          W10 MD, MD                          1:39.52   5
 36   976 Melissa Hooper      W8 Alexandria, VA                  1:40.31   5
 37   970 Johnnie Peace       M6 Silver Spring, MD               1:43.08   4
 38  1192 Ashkai Shomari      W8 Alexandria, VA                  1:44.71   5
 39   897 Michael Haines      M7 Arlington, VA                   1:46.59   4
 40  1188 Dean Daloney        M6 Manassas, VA                    1:46.79   4
 41   977 Lauryn Taylor      W10 Alexandria, VA                  2:00.26   5

Mixed 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   959 Anthony Swindell   M19 Lorton, VA                      2:02.14
  2  1196 Donovan Bates      M27 Woodbridge, VA                  2:22.34
  2   899 Lozi Goolsby       M16 Alexandria, VA                  2:22.34
  4  1185 John Miller        M27 Arlington, VA                   2:27.74
  5   871 Fred Eaton         M45 Alexandria, VA                  2:29.34
  6   940 Michael Karlin     M40 Bethesda, MD                    2:32.04
  7   997 Kimberly Mertens   W16 Alexandria, VA                  2:43.04
  8   872 Charlie Eaton      M11 Alexandria, VA                  3:00.24
  9     6 Jay Jacob Wind     M62 Arlington, VA                   3:05.64
 10   964 Bria Patnett       W16 Lorton, VA                      3:10.44
 11   874 Rebeka Eaton       W13 Alexandria, VA                  3:23.84
 12   954 David Todd         M51 Manassas, VA                    3:30.04
 13   873 Shelley Eaton       W9 Alexandria, VA                  3:57.94

Mixed 1 Mile Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   876 Jacob Miller       M17 Alexandria, VA                  4:45.08
  2   942 Romain Mareuil     M31 Potomac, MD                     4:45.62
  3  1178 JR Roberts         M25 Alexandria, VA                  4:58.56
  4   944 Keith Freeburn     M38 Centreville, VA                 5:02.44
  5   879 Michael Amaya      M25 Alexandria, VA                  5:06.84
  6   972 Susanna Sullivan   W22 Falls Church, VA                5:09.37
  7   917 Ajmal Alami        M16 Sterling, VA                    5:14.66
  8   865 Daniel Vogel       M40 Silver Spring, MD               5:17.50
  9   941 Karina Lubell      W32 Washington, DC                  5:17.93
 10   980 Gary Rossen        M43 Springfield, VA                 5:20.84
 11   184 Terence McLaughlin M51 Spotsylvania, VA                5:21.46
 12  1196 Donovan Bates      M27 Woodbridge, VA                  5:25.86
 13   914 Phillip Dunn       M41 San Diego, CA                   5:25.93
 14  1185 John Miller        M27 Arlington, VA                   5:28.78
 15   871 Fred Eaton         M45 Alexandria, VA                  5:28.96
 16   886 Peter Guevara      M18 Alexandria, VA                  5:30.16
 17   905 Cristina Burbach   W38 Washington, DC                  5:30.70
 18   548 Ted Poulos         M50 McLean, DC                      5:33.68
 19   940 Michael Karlin     M40 Bethesda, MD                    5:33.82
 20   990 Joe Burno          M58 Mitchellville, MD               5:34.98
 21   892 John Crosset       M56 York, PA                        5:36.68
 22   915 Roland Rust        M60 Bethesda, MD                    5:37.42
 23  1184 Jessica McGuire    W32 Arlington, VA                   5:37.56
 24   975 Joey Dobrydney     M11 Annandale, VA                   5:50.94
 25   952 David Keaton       M52 Rockville, MD                   5:52.48
 26   950 Paul Ryan          M38 Arlington, VA                   5:54.80
 27   872 Charlie Eaton      M11 Alexandria, VA                  6:06.84
 28   974 John Dobrydney     M13 Annandale, VA                   6:16.20
 29   890 Jessica Karazsin   W37 Falls Church, VA                6:17.08
 30     6 Jay Jacob Wind     M62 Arlington, VA                   6:21.18
 31   906 Allison Rainey     W32 Arlington, VA                   6:24.96
 32   895 Lubin Hernandez Pa M51 Silver Spring, MD               6:25.20
 33   912 Mike Cannon        M54 Springfield, VA                 6:33.22
 34   877 Robert Miller      M50 Alexandria, VA                  6:53.58
 35   889 Robert Lang        M63 Kensington, MD                  7:00.93
 36   874 Rebeka Eaton       W13 Alexandria, VA                  7:16.81
 37   954 David Todd         M51 Manassas, VA                    7:37.10
 38   893 Maynard Weyers     M76 Alexandria, VA                  7:43.85
 39   978 Robert Weiner      M65 Accokeek, MD                    7:48.88
 40   993 David Antonen      M35 VA, VA                          7:54.72
 41   994 David Antonen       M8 Unattached                      7:54.96
 42   973 Elizabeth Row      W57 Arlington, VA                   8:02.91
 43   987 Marsha Soergel     W31 Manassas, VA                    8:09.66
 44   453 Peter Blank        M57 Annandale, VA                   8:18.23
 45   988 Diane Melton       W26 Manassas, VA                    9:00.95
 46   996 Tim Ramsey         M53 Alexandria, VA                  9:55.75

Mixed 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   879 Michael Amaya      M25 Alexandria, VA                 10:39.23
  2   184 Terence McLaughlin M51 Spotsylvania, VA               11:07.13
  3  1185 John Miller        M27 Arlington, VA                  11:08.56
  4   915 Roland Rust        M60 Bethesda, MD                   11:14.49
  5  1209 Ben Calloway       M54 Fairfax, VA                    11:27.57
  6     6 Jay Jacob Wind     M62 Arlington, VA                  12:40.17
  7   907 Jason Schulze      M26 Washington DC, DC              13:23.00
  8  1189 Kevin Davies       M22 McLean, VA                     13:38.89
  9   954 David Todd         M51 Manassas, VA                   15:44.70

Mixed 100 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H#
=================================================================================
  1   900 Arrielle Kodjo     W16 Silver Spring, MD                 19.58  -0.1  2
  2   982 Shannon Blessing   W12 Kensington, MD                    20.44  +0.0  1
  3   985 Autumn Hopson      W12 Gainesville, VA                   22.39  +0.0  1
  4  1176 Amara Edwards      W14 Alexandria, VA                    22.92  -0.1  2
  5   901 Deborah Olawani    W16 Takoma Park, MD                   23.76  -0.1  2
  6   965 Jada Gaskins       W12 Lorton, VA                        24.64  +0.0  1
  7  1190 Alexus Foreman     W14 Alexandria, VA                    29.65  -0.1  2

Mixed 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1   864 Selwyn Lawrence    M17 Ashburn, VA                       15.14   NWI
  2   986 Romere Hopson      M16 Gainesville, VA                   17.94   NWI
  3  1195 Michael Golding    M17 Burke, VA                         18.34   NWI
  4  1300 Victor Zheng       M19 McLean, VA                        18.74   NWI

Mixed 400 Long Hurdles 400M
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   901 Deborah Olawani    W16 Takoma Park, MD                 1:24.14
  2   900 Arrielle Kodjo     W16 Silver Spring, MD               1:28.21

Mixed 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Unattached  'A'                                                45.74 == MEET RECORD!

Mixed 1 Mile Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   914 Phillip Dunn       M41 San Diego, CA                   8:26.24
  2   894 Irene Fletemeyer   W17 Germantown, MD                  9:11.44
  3   453 Peter Blank        M57 Annandale, VA                   9:26.14
  4   134 John Gersh         M65 Columbia, MD                    9:44.44
  5    10 Thomas Augustine   M62 Woodbridge, VA                 10:27.54
  6   891 Sheldon Contract   M73 N. Bethesda, DC                10:32.44
  7   132 Terry Copeland     M74 Frederick, MD                  10:34.24

Mixed 800 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   873 Shelley Eaton       W9 Alexandria, VA                  5:53.74

Mixed 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1   914 Phillip Dunn       M41 San Diego, CA                  15:50.11
  2   895 Lubin Hernandez Pa M51 Silver Spring, MD              17:36.96
  3   894 Irene Fletemeyer   W17 Germantown, MD                 17:56.43
  4   453 Peter Blank        M57 Annandale, VA                  18:56.31
  5   904 Donna Green        W60 Washington, DC                 19:11.94
  6   910 Brad Alger         M66 Baltimore, MD                  19:24.64
  7   134 John Gersh         M65 Columbia, MD                   20:00.23
  8    10 Thomas Augustine   M62 Woodbridge, VA                 20:19.86
  9   123 Mary A. Fowler     W54 Germantown, MD                 20:28.18
 10   891 Sheldon Contract   M73 N. Bethesda, DC                20:45.42
 11   958 Joanna Milden      M32 Springfield, VA                21:05.44
 12   920 David Buchanan     M42 Washington, DC                 22:23.86
 13   132 Terry Copeland     M74 Frederick, MD                  24:09.05
 


Subscribe to RacePacket




Find out about our $3,000 in prizes



Subscribe to our Email Newsletter


Best Race Performances of 2014

racePacket