SGMA Capital Challenge 3 Miler
Burke Lake Park, Burke, VA
Saturday, September 11, 1999
Sponsored by the Sporting Goods Manufacturers Assoc.
Benefits the Special Olympics
Category Name Team Time
1st Place Male Michael Ryan US Navy 14:55
1st Place Female Bridget Niland-Gwitt House of Quinn 17:36
1st Senator Male Sen. Don Nickles Nickles 23:57
1st Senator Female Sen. Kay Bailey-Hutchison Team Texas ?
1st Rep. Male Rep. Bart Gordon Gordon's Mercenary Highlanders 17:01
1st Agency Head David Strauss Pension Protectors PBGC 20:58
1st Sub Cabinet M Neil Gallagher Fed's Blasting Inner Harbor 19:51
1st Sub Cabinet F Beverly Barnes Running - but not for office 31:39
1st Print Journalist Jim Hage 4 Slugs & a Fast Guy 15:20
1st Print Jour'st F Jill Geer Lede Writhrus (Knight-Ridder) 18:43
1st Electronic Jour. David Shuster Fox Rules 22:40
1st Electronic Jr F Paolo Farer Wire We Running (AP Broadcast) 23:27
1st Federal Judge M Judge Jose Lopez Writ Runners 20:35
1st Federal Judge F Judge Christine Miller Courtus Interruptus 27:14
1st 60+ Captain Thomas Field Millennium Magic (Tax Analyst) 27:22
2nd 60+ Captain Sen. Charles Grassley Grassley's Whistleblowers 27:24
3rd 60+ Captain Sen. Slade Gorton Gorton 27:52
1st Senate Team Gorton
2nd Senate Team Defending Champs (Sen. Richard Lugar)
1st House Team Flyun Ryun's (Rep. Jim Ryun)
2nd House Team Gordon's Merentary Highlanders (Rep. Bart Gordon)
1st Executive Branch Fed's Blasting Inner Harbor
2nd Executive Branch Navy #1
1st Print Media National Geographic 1
2nd Print Media Collaterally Damaged (USA Today)
1st Electronic Media Fox Rules (Fox News)
2nd Electronic Media Hager's Hares (NBC News)
1st Judicial Team Courtus Interruptus (US Court of Federal Claims)
2nd Judicial Team Swiftly Taxed (US Tax Court)
Overall Team Winner Fed's Blasting Inner Harbor
Best Named Team See (U)dall Later (Rep. Mark Udall)
2nd Best Named Team Revenge of the Beavers (National Park Service)
3rd Best Named Team Exercising Options (CFTC)
James B Kenin-Worst Named Team: Courtus Interuptus
2nd Worst Named Team Wire We Running (AP Broadcast)
Most Legible Entry Lede-Writthrus (Knight Ridder)
Top 10 Finishers
1 Mike Ryan Navy #1 14:55
2 Jeff Luenberger Navy #1 14:56
3 Jim Hage 4 Slugs & a Fast Guy 15:20
4 Kirk Baird Fed's Blasting Inner Harbor 15:29
5 Eric Desautels Thad's Interceptos 15:37
6 Sean Groom National Geographic I 15:46
7 Steve Nearman Sining Times aka Titanic 16:00
8 Steve Berry Fed's Blasting Inner Harbor 16:08
9 Paul Ryan Navy #1 16:10
10 Drew Ryun Flyun Ryuns 16:19