Potomac Valley Association Indoor Track&Field Championships
Episcopal H.S. Alexandria VA
Saturday, March 4, 1999
Conducted by PVA
Open and Masters
55 Meters Age Sex Time
Junior Female
1 Brandi Preston 7.70 McD
2 Jennifer Ford 7.81 McD
3 Victoria Tollassa 9.62 HoltA
4 Suzanne Nagi 9.83 HoltA
5 Lyndsay Niles 9.97 HoltA
unof Vieoletta Wong 9.2 MdEl
Junior Male
1 David Allen 7.01 Anac
2 Philip Golden
Open Female
1 Charmene Johnson 7.46 ITS
2 Kristen Thorne 7.50 ITS
Open Male
1 Cliff Wong 6.61 MdEl
2 Don Waldron 6.65 ITS
3 Sam Caldwell 7.04 MdEl
4 Yonco Mermelsky 7.38
unof Dwight Thomas 6.2 MdEl
Master Female
1 Louise Clark-Feaster 7.91 AURA
Master Male
1 Thomas Jones 40's 6.88 SFA
2 Sirlester Griffin 6.96
3 Charles Chisley 7.12 MdEl
1 Melvin Fields 50's 7.26 PVTC
2 Dennis Newton 7.50 Boston
1 Larry Colbert 60's 7.68 PVTC
55 Meter High Hurdles Sex Time
1 Jennifer Ford H.S. Female 9.15 McD
Open Female
1 Kristen Thorne 8.28 ITS
2 Charmene Johnson 8.49 ITS
Male
1 Dwayne Alleyne H.S. 7.86 Land
1 Tyrone Watkins Open 7.50 MdEl
Master
1 Carl Smith 40's 7.38
2 Lloyd Jeremiah 8.25 ITS
1 Mile Age Sex Time
1 Kori Barrett H.S. Female 6:30.11
1 Craig Ryan Junior Male 4:51.27 Yktn
Open Male
1 Kyle Caudle 4:38.60 AMS
2 Warren Kohm 4:46.88 AMS
3 Ted Poulos 5:01.58 PVTC
4 Lorenzo Nelson 5:03.85
Master Male
1 Dan Eddy 40's 5:12.70
2 Rick Loughery 5:37.32 CYA
1 Jay Wind 50's 5:30.03 PVTC
2 Dave Endress 6:46.50 DCRR
500 Meters Age Sex Time
Junior
1 Autumn-Joi Barrett Female 1:23.18
1 Dayl Young Male 1:14.92 Glen
Master Male
1 Rick Loughery 40's 1:28.43 CYA
2 Dan Wahl 1:33.55 AMS
3 Dave Turner 1:34.41 AMS
800 Meters Age Sex Time
Junior
1 Kori Barrett Female 2:50.41
1 Jack A Duran Male 2:14.24 Land
Open Male
1 Dameon Johnson 2:06.17 MdEl
2 Kyle Caudle 2:09.9 AMS
Master Male
1 Spider Rossiter 2:20.67
1 Jay Wind 50's 2:36.32 PVTC
300 Meters Age Sex Time
Junior Female
1 Autumn-Joi Barrett 45.16
2 Brandi Preston 45.32 McD
3 Ngozi Akwara 49.51 HolA
4 Afeke Kambui 55.78 HolA
5 Lyndsay Nile 62:27 HolA
6 Suzanne Wagi 63.72 HolA
7 Victoria Tollasa 63.99 HolA
Junior Male
1 David Allen 39.12
2 Dwaine Alleyne 40.49 Land
3 Daryl Youn 40.58 Glen
4 Jack A Devon? 44.74 Land
Open Female
1 Vieoletta Wong 42.69 MdEl
2 Kristen Thorne 44.49 ITS
Open Male
1 Davon Chandler 37.60 MdEl
2 Don Waldron 37.91 ITS
3 Tim McCormick 39.26 MdEl
4 Keonta Houchens 39.35
5 Eugene Brown 39.96
6 Yonco Mermerski 40.16
7 John Chapman 40.27
8 Alex Dejen 40.64
9 Toby Evans 42.21
10 Kevin Lee 42.95
Master Female
1 Louise Clark-Feaster 47.19 AURA
1 Paul Allen 40's 39.02
2 Charles Chisley 39.98 MdEl
1 Larry Colbert 60's 40.82 PVTC
2 Mile Age Sex Time
1 Ted Poulos Open Male 10:43:66 PVTC
2 Eric Boufflert 10:52.17 PVTC
1 Jay Wind 50's 11:55.14 PVTC
4X200 Relay
1 Md Elite A Open 1:35.38
2 Md Elite B 1:39.79
1 Glenarden Masters 1:47.43
Shot Put Age Sex Meters
Junior
1 Blair Berson Female 6.05
2 Suzanne Nagi 3.80
1 Colin Dwyer Male 11.50
2 Lief Crago 10.78
3 Alec Cianfichi 10.30
1 Dania Douglas Open Female 11.82
Pole Vault Age Sex Hgt
Junior Male
1 Adam Leach 13'0"
2 Jared Benoit 12'6"
3 Michael Serabian 8'0"
1 Mike Kozeliski Open 9'6" PVTC
High Jump Age Sex Hgt
Junior
1 Cynthia Nickles Female 5'2"
1 Philip Golden Male 4'8"
2 Mike Serabian 4'4"
Long Jump Age Sex Meters
1 Kori Barrett H.S. Female 4.12
1 Philip Golden Male 4.53
2 Michael Serabian 4.02
Triple Jump Age Sex Meters
1 Dwaine Alleyne H.S. Male 13.61
Pentathlon Points
1 Michelle Hart Female 2508
2 Jennifer Williams 1801
Open Male
1 Robert Walter 2876
2 James Barr 2455 PVTC
3 John McKenzie 2425 Utopia
4 Mike Kozeliski 1825 PVTC
dnf Joel Stevens
Master
1 Shawn Jensen 1906
2 Rob Premo 989 PVTC
Youth Results
55Meters Age Sex Time
8&under Female
1 Shakea Mercer 9.88 Elite
2 Tiye Womach 10.00 Glen
8&under Male
1 Terrence Griffin 9.05
2 Dennis Coleman 9.19
3 Travis Waddy 11.19 Glen
9/10 Female
1 Elan Hilaire 8.34
2 Jasmine Berry 9.11 EdW
3 Zakia Bush 9.15 EdW
4 Brittany Alexander 9.66 EdW
9/10 Male
1 Michael Cannon 9.06 EdW
2 Shawn Downing 9.21 EdW
3 Brandon Stokes 9.80 Glen
4 Malik Compton 9.90 EdW
11/12 Female
1 Dara Jones 7.97 Glen
2 Asha Jones 8.46 Glen
3 Christen Griffin 8.92
11/12 Male
1 Brandan McCaskill 8.01 Glen
2 Makura Compton 8.27 EdW
3 Malcolm Womack 8.31 Glen
4 Chris Jefferson 8.80 Glen
5 Mark Hryvniak 9.48 CYA
6 Carlton Colding 9.66 Glen
13/14 Female
1 Kharya Brown 7.74 QuSt
2 Shanice Pratt 7.95 Glen
3 Nayda Pirela 8.04 Glen
4 Ambria Alexander 8.23 Glen
5 Morgan Buckman 8.34 Glen
6 Lauren Hutcherson 8.81
13/14 Male
1 Jamel Rowe 7.50 Glen
2 Jerrod Stokes 7.96 Glen
3 Donnell Young 8.00 Glen
4 Willie Hall 8.92 ITS
5 Mark Moran 9.36 CYA
6 Zack Johnston 10.11 CYA
55 Meter High Hurdles 13/14
1 Willie Harris Male 9.73 ITS
2 George Baily Male 11.91 Glen
3 Jed Pilgrim Male 11.93 Glen
800 Meter Age Sex Time
11/12
1 Quantikia Stepney Female 2.37.48 EdW
1 Cedric Weston Male 2.59.39 EdW
2 Antonio Walker-Bey Male 3.02.96 EdW
13/14 Male
1 Kevin Davis 2.33.15 Glen
2 Stephano Dubuc 2.24.81 Glen
3 Stephen Coleman 2.37.06
4 Giles Berry 2.37.50 EdW
5 Sean Guy 2.40.18 Glen
6 Joseph Banegus 2.42.18 CYA
200 Meter Age Sex Time
8&under
1 Tiye Womack Female 38,25 Glen
2 Shakea Mercer 6 Female 39.56 Elite
1 Travis Waddy Male 43.43 Glen
9/10 Female
1 Zakia Bush 33.97 EdW
2 Jasmine Berry 34.38 EdW
4 Brittany Alexander 39.42 Glen
9/10 Male
1 Michael Cannon 33.46 EdW
2 Terrence Griffin 34.60
3 Shawn Downing 35.35 EdW
4 Carlton Colding 35.52
5 Dennis Coleman 35.68
6 Malik Compton 38.36 EdW
7 Brandon Stokes 39.60 Glen
200 Meter (cont) Sex Time
11/12 Female
1 Dara Jones 29.65 Glen
2 Quantikia Stepney 30.56 EdW
3 Asha Jones 31.37 Glen
4 Sade Vaughn 32.69 EdW
5 Christen Griffin 33.34
11/12 Male
1 Brandon McCaskill 30.08 Glen
2 Makura Compton 30.58 EdW
3 Malcolm Womack 30.84 Glen
4 Cedric Weston 30.95 EdW
5 Antonio Walker-Bey 33.35 EdW
6 Chris Jefferson 33.46 Glen
13/14 Female
1 Kharya Brown 28.36
2 Ambria Alexander 29.07 Glen
3 Nadya Pirela 29.35 Glen
4 Shanice Pratt 29.72 Glen
5 Morgan Buckman 30.41 Glen
13/14 Male
1 Jamel Rowe 27.25 Glen
2 Jarrod Stokes 27.82 Glen
3 Kevin Davis 28.52 Glen
4 Donnell Young 29.46 Glen
5 Rashaad Guy 29.91 Glen
6 Sean Guy 31.86 Glen
7 Giles Berry 31.95 EdW
8 Mark Moran 36.84 CYA
1600 Meters 13/14 Male
1 Stephen Coleman 5:57.58
2 Zach Johnson 7:25.77 CYA
Long Jump Age Sex Distance
9/10 Meters
1 Elan Hilaire Female 3.50
1 Terrence Griffin Male 3.34
11/12 Meters
1 Sade Vaughn Female 3.63 EdW
2 Christian Griffin Female 3.47
1 Mark Hryvniak Male 3.29 CYA
Long Jump 13/14 Male Meters
1 George Bailey 4.69 Glen
2 Rashaad Guy 3.87 Glen
3 Jed Pilgrim 3.77 Glen
4X200 Relay
1 Walter Carter EdW Female 2:05.29
1 Glenarden Male 2:07.04
2 Ed Waters Male 2:07.49