PVA Invitational
Landover, MD
Sunday, February 10, 2002
Conducted by PVA
Racewalk
Men
75-79
Charles Boyle 10:30:30
Women
65-69
Mary Alice Stookey 12:06:89
Hurdles 55
Men
30-34
Robert Walter 9:71
34-35
Timmie P. Bell 8:61
40-44
Dexter McCloud 9:21
45-49
Jim Russ 9.61
55-59
Bruce Carson 11:30
70-74
Jim Stookey 10:46
Women:
60-64
Evelyn Wright 14:37
Shot Put
Men
60-64
Jack mcDonald 8.70
65-69
Adolf Kuegler 12:29
John Selllers 8.80
70-74
Ray Feick 11.77
Women
35-39
Liz Pitser 7.57
50-54
Hillen Stubendorff 8.48
60-64
Evelyn Wright 8.87
Weight Throw
Men
60-64
Jack McDonald 9.71
65-69
Adolf Kuegler 9.76
John Sellers 8.25
70-74
Ray Feick 13.17
3200 Meter
Men
35-39
Doug Crist 10:27:76
Bill Maloney 10:42:54
Leslie Wright 11:46:11
Robert Cousar, Jr. 13:48:66
40-44
Ted Polus 10:24:59
45-49
Jack Harbough 11:11:04
50-54
Steve Schaeffer 13:04:42
60-64
Blaine Lawson 13:32:48
65-69
Bill Price 15:58:52
Female
35-39
Liz Pitser 13:34:01
55 Meter Dash
Men
70-74
Jim Stookey 8.37
Wilton Gordon 9.31
65-69
Larry Colbert 7.87
55-59
Melvin Fields 7.41
Sam Hall 7.71
45-49
Thomas A. Jones 7.07
Anthon Sewles 7.30
Jim Russ 7.34
Terry Mckechnie 7.44
40-44
Walter Hutto 7.30
David Peterson 7.50
35-39
Jeff Gold 6.97
Anthongy Gay 7.21
Lorenzo Thomas 7.77
Under 29
Marcus Ewell 6.79
Brian Grubel 7.39
Women
Under 29
Shayla Barries 7.33
50-54
Hillen Stubendorff 8.86
Diane Lasichak 8.90
60-64
Evelyn Wright 9.60
1 Mile
Men
Under 29
Christopher Baumler 4.43.53
Peter Verasin 5.02.28
35-39
James Ehrenhaft 4.44.13
Neil McLaughlin 4.52.80
Troy Egan 5.10.99
Bill Maloney 5.11.59
40-44
Gerry Clapper 4.36.75
Mark Jones 4.49.97
Ted Poulos 5.09.39
Joe Aukward 5.33.34
50-54
Steve Shaeffer 6:01.74
55-59
Brad Johnson 5.32.84
70-74
Jim Sutton DNF
Womens Mile
60-64
Marie-Louise Michelsohn 6:12.21
Mens 400 Meter Run
Under 30
Connor Egan 1:28.99
35-39
Robert Cousar 1:04.39
Troy Egan 1:29.02
40-44
Joe Aukward 1:08.59
55-59
Don Boyer 1:05.45
65-69
Larry Colbert 1:00.61
Womens 400 Meter Run
50-54
Hillen Stubendorff 1:10.43
Mens 4 x 200M Relay
Team 3 1:42.03
Team 2 1:43.13
Mens High Jump
Under 29
Marcus Ewell 6'2
30-34
Robert Walter 5'0
35-39
Anthony Gay 6'1
45-49
Keith Mathis 5'2
Jim Russ 5'2
60-63
Jack McDonald 4'2
65-69
John Sellers 3'8
Adolph Kuegler 3'6
70-74
Jim Stookey 4'2
Womens High Jump
30-34
Kimiko Nakatake 5'4
60-64
Evelyn Wright 4'2
Pole Vault
Men:
Under 30
Justin Strubel 13' 1st
Brian Grubel 13' 1st tied (no time for a run off)
Nathan Anguita 13' 2nd
Andrea Lukacs 11' 3/4
Fred Caton 9'6 3/4
45-49
Jim Russ 9'6 3/4
50-54
Vince Strubel 13'
55-59
Tom Rauscher 11 3/4
65-69
Taylor Goode 10'66
Women
Under 29
Amy Follett 8'2
Amanda Shapin 6'9.5
Alina Jesich 6'3.5
50-55
Hillen Stubendorff 8'2
60-64
Evelyn Wright 6'3.5
Mens Long Jump
30-34
Robert Walter 18'9.5
35-39
Leslie Wright 16'4.75
40-44
Walter Hutto 19'1
Marcus Battle NM
45-49
Jim Russ 17'8
Keith Mathis 16'2
Womens Long Jump
50-54
Diana Lasichak 12'2.5
60-64
Evelyn Wright 11'11
Mens Triple Jump
30-34
Robert Walter 39'9.5
45-49
Keith Mathis 30'11.5
Womens Triple Jump
60-64
Evelyn Wright 24'9.5